Bebeğim İçin

Su, bebek ve çocuklarımızın sağlıklı beslenmesine çok önem göstermemize rağmen ihmal ettiğimiz çok önemli bir besin öğesidir.

Yiyecek ve içecekler yoluyla alınan, vücuttaki metabolik fonksiyonların gerçekleşmesi için gerekli olan maddelere “besin öğesi” adını veriyoruz. Elzem besin öğeleri, ihtiyacı karşılayacak kadar vücutta yapılamayan bu nedenle de mutlaka dışarıdan alınması gereken maddelerdir. Su elzem (esansiyel) bir besin öğesidir.

Hayatın ilk 6 ayında su veya sıvı ihtiyacı tamamen anne sütü ile karşılanmalıdır. Anne sütünün % 90’ı sudur. Ancak, 18-24 aya kadar, bebeğin katı ve sıvı besin spektrumu sınırlıdır. Ağızdan aldığı besinlerle sıvı ihtiyacını karşılayamaz. Suya gereksinim belirgindir. Vücuttaki sıvı dengesinin sağlıklı olarak sürdürülebilmesi için, mutlaka dışarıdan su alınması gerekir.

Bebekler ilk iki yıl içinde: Daha fazla kusarlar ve daha sık ishal olurlar. Sıvı kayıpları bu nedenle çok fazla olabilir. “Susuzluk” tehlikesi ile daha sık karşılaşırlar. Vücutlarında su oranı daha yüksektir. Su ihtiyaçları daima daha fazladır.

Susama duyumları daha yetersiz olup, dile getirmeleri daha zordur. Fark etmeleri zordur. Su talep etmeyi akıllarına getirmeleri zordur.

Anneler, susuzluk belirtilerini bilmeli ve izlemelidirler.

Anne ve babalar olarak ne yapabiliriz?

  • Sık sık su içmelerini hatırlatalım!
  • Suyu kolayca, tek başlarına ulaşılabilir kılalım!
  • Susuzluk erken belirti ve bulgularını bilelim ve izleyelim!
  • Çocuklarımızda su içme bilincini geliştirelim!
  • Suyu sevdirelim!
  • Önceliklerine saygı duyalım!